Okurlarınızın yorumlarını incelediğimde bir şey daha fark ettim: “Okuma alışkanlığını bu kitaplarla kazandım… Bana kitap aşkını kazandıran seri… Kitap okumaktan nefret eden ben şimdi kitap kurdu oldum…” ve buna benzer bir sürü yorum ve teşekkür. Çok hoşuma gitti, bunu nasıl başardınız? Gördüğüm kadarıyla bu büyük sorun, kitaplarınız sayesinde çözülmüş gibi görünüyor.

Erkan İşeri
Bunları duymak harika, aslında tam yapmak istediğim de bu. Hatta bu hayalimi daha öteye taşıyan, kitap yazmaya başlayan bir sürü okurum da var. Onlardan imzalı kitap almak için sabırsızlanıyorum. Başarma konusuna gelince: Evet, ben durum tespiti yapıp bu konuda ciddi kafa yordum. Gece gündüz demeden elimden gelenin en iyisini sunmak için mücadele ettim. Çocuklara saygı duymak da çok önemli. Yani yazarken bu cümle de böyle oluversin demedim, çok titizlendim, çocuklara en iyisini sunmak için stresten dişimi kırdığım bile oldu. Bu konuda bir şeyler yazan-çizen ve yayımlayan arkadaşların çok dikkatli olması gerekiyor. Aslında sorun çocuklarda değil, onlara sunulan ürünlerin gereken kalitede olmasında. Benim ilk tespitim bu oldu ve kitaplarımı yazarken buna çok dikkat ettim. Tabii burada bahsetmeye zaman elvermez, daha bir sürü detay var. Kısaca toparlayacak olursam: Siz çocuklara hak ettikleri değeri verirseniz gerisini onlar halleder.

Ailelere bir tavsiyeniz olur mu?

Erkan İşeri
Çocukların birey olduğunu unutmayın. Onlara güvenin, kitap tercihini bırakın onlar yapsın. İçerik konusunda kuşkuya düşerseniz alıp inceleyin; eğer bir sakınca görüyorsanız uygun bir dille izah edin, emin olun anlarlar. Bir de çocukları kitapla buluşturma meselesi var. Mesele basit: Gördüğünüz şeyleri alır, tüketirsiniz. Çocukları da bir şekilde kitapla buluşturun. Ülkemizde bir sürü kitap fuarı düzenleniyor, birlikte gidip gezin, çok faydasını göreceksiniz. Bir de çocuğa onun istediği kitabı almak yerine başka bir kitabı dayatma meselesi var. Eğer bir çocuk bir kitabı size işaret ediyorsa mutlaka bildiği bir şey vardır: Okulda arkadaşının büyük bir merakla okuduğunu görüp göz atmış ve kendine yakın hissetmiş olabilir. Bir arkadaşı ballandıra ballandıra anlatarak tavsiye etmiş olabilir. Bir şekilde eline alıp birkaç sayfa inceleyerek kendinden bir şeyler bulmuş olabilir vs. Ama mutlaka bildiği bir şey vardır, engel olmayın.

Erkan İşeri’nin tüm kitaplarını incelemek ve satın almak için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli.

Etiketler:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.