Peki kitap yazmak isteyen çocuklara ne tavsiye edersin, nasıl başlamalılar?

Erkan İşeri
Yazma konusunda tavsiyede bulunabilecek yetkinlikte miyim, bilmiyorum. Ayrıca bunun bir metodu var mıdır, bundan da emin değilim ancak işe yarayacağını düşündüğüm birkaç şey söyleyebilirim.
Önümüzdeki on-on beş yıl içinde sanat ve edebiyat alanında bizim çocuklardan büyük başarılar bekliyorum. Göreceksin, dünyanın konuştuğu eserler koyacaklar ortaya. Çocuklara tavsiyem: Kitap, tiyatro, filmle olabildikçe fazla haşır neşir olmaları. İkincisi, mutlaka günlük tutmalılar, inanılmaz faydası olacaktır. Günlük konusunda kendilerini yeteri kadar geliştirdiklerini düşündüklerinde bu kez fantastik günlükler tutmaya başlamalılar; yani bu kez başlarından geçmeyen hadiseleri yaşanmış gibi anlatmaları gerekiyor. Biraz fantastik olmasında fayda görüyorum. Türkçe sözlük, kelime hazinesini geliştirmek için çok önemli, kitap okuyormuş gibi okusunlar. Evet, başlarda akıllarında kalmadığını, bunun hiç işe yaramayacağını düşünebilirler ama kitap yazmaya başladıklarında kelime şelalesiyle yıkanırken bulacaklar kendilerini. Son olarak da tabii ki yazdığım kitapları okumaya devam etsinler yeni teknikler keşfetmek için birebir. Güldüğüme bakmayın, ciddiyim. Oradan bakınca ukalalık ediyormuş gibi görünüyorum. Biraz eğlence hepsi bu.

Erkan İşeri’nin tüm kitaplarını incelemek ve satın almak için aşağıdaki linke tıklamanız yeterli.

Etiketler:

1 comment

  1. Abi senin kitapların çok akıca ve cidden sizin beyaz kanatlı vampir kıtabınızı okuyunca bende yazar oluo sizi 2. Sıraya düşürmek istedim (birde ben 13 yaşındayım o derece hırslandım)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir